Gazdaság,  Tech

A vezető nélküli járművek fokozatos terjedése

Mike Johns, egy Los Angelesből Scottsdale, Arizonába tartó utas, nem számított arra, hogy visszaúton egy önvezető taxi élménye világszerte vírusként terjed el. Az utazás előtt megrendelte a sofőr nélküli taxit, és izgalommal ugrott be a járműbe, miközben a kíváncsi járókelők figyelték. Azonban a helyzet hamarosan váratlan fordulatot vett, és Johns sokkal több figyelmet kapott, mint amire számított. Az önvezető Waymo taxi nem a várt módon viselkedett, és Mr. Johns kétségbeesetten próbálta kideríteni, hogyan tudná visszanyerni az irányítást, miközben a jármű körbe-körbe járt a parkolóban. Az emberek, akik a taxis élményét figyelték, egyre inkább aggódtak, hogy Johns lekési a járatát.

Johns videót készített az eseményekről, amely szinte azonnal vírussá vált, és világszerte híradásokban szerepelt, újabb kérdéseket vetve fel a közönségben az önvezető autók megbízhatóságáról és alkalmasságáról a valós utasok számára. „Miért történik ez velem egy hétfő reggel?” kérdezte a felvételen, miközben próbálta megérteni a helyzetet. Végül egy hang szólalt meg az autóban, amely arra utasította, hogy használja a Waymo alkalmazást az irányítás visszaszerzésére. A Waymo, amely az Alphabet tulajdonában áll, a Google anyavállalata, a BBC-nek elmondta, hogy szinte azonnal kiadtak egy szoftverfrissítést, amely megoldotta a problémát. A vállalat hangsúlyozta, hogy önvezető rendszereik „jobban teljesítenek a balesetek elkerülésében, mint az emberek”.

Johns tapasztalata azonban nem volt példa nélküli a Waymo számára. Tavaly a cég több mint 600 autót hívott vissza, miután egy jármű nekiütközött egy utcai oszlopnak. A Nemzeti Autópálya Közlekedésbiztonsági Hatóság (NHTSA) 2024 májusában 22 Waymo járművet érintő incidens nyomozását indította el. A versenytársak számára sem alakult kedvezően az önvezető járművek jövője. Decemberben az amerikai autóipari óriás, a General Motors beszüntette önvezető autókkal foglalkozó leányvállalatát, a Cruise-t, a vállalat a stratégiaváltást azzal indokolta, hogy „jelentős időt és erőforrást igényelne a vállalkozás skálázása”.

Eközben az Apple pletykált önvezető autó projektje tavaly februárban véglegesen leállt, míg az Uber 2020-ban feladta saját önvezető autós kezdeményezését. A versenyben azonban még mindig jelen vannak jelentős szereplők, mint például a Zoox, amely az Amazon tulajdonában áll, valamint a chipgyártó Nvidia és Elon Musk Teslája. A Waymo az Egyesült Államok vezető szereplője, már Phoenixben, San Franciscóban, Los Angelesben és Austinban üzemeltet önvezető taxisokat, és hamarosan Atlanta és Miami városában is terjeszkedni kíván.

De miért sikerült a Waymonak ott, ahol mások kudarcot vallottak? Sven Beiker, a Stanford Graduate School of Business oktatója és a Silicon Valley Mobility autóipari tanácsadó cég ügyvezető igazgatója három fő okot említ: az embereket, a pénzt és a folyamatokat. Beiker hangsúlyozza, hogy a Waymo az évek során a legjobb autonóm jármű mérnököket alkalmazta, mögötte áll a Google anyavállalata, az Alphabet pénzügyi ereje, valamint alapos megközelítést alakított ki. „Következetesen betartják a szabályokat, és szoros együttműködésben dolgoznak a szabályozó hatóságokkal annak érdekében, hogy a telepített technológia biztonságos legyen” – mondja.

A következő lépésekben a jó időjárási körülményekkel rendelkező régiók valószínűleg előbb tapasztalhatják meg az önvezető szolgáltatásokat, véli Philipp Kampshoff, a McKinsey globális autóipari és összeszerelési gyakorlatának társigazgatója. Ez magában foglalja az Egyesült Államok déli államait, például Texas és Florida területeit, ahol a Waymo már tervezi a bővítést. „Az önvezető taxik sokkal jobban működnek kedvező időjárási viszonyok között. A nehéz hóesésben még mindig küzdenek” – figyelmeztet Kampshoff.

A jövőbeli fejlemények figyelése érdekében érdemes figyelni Kínára is, ahol a Baidu több mint 500 önvezető autót üzemeltet a wuhani városban. Az országban 16 városban működnek önvezető járművek, és 19 gyártó teszteli azokat. Beiker úgy véli, hogy Kínában jelentős verseny alakul, hiszen négy vagy öt vállalat hasonló technológiát fejleszt, mint a Waymo. Johns tapasztalata és az önvezető járművek bevezetése kapcsán felhívja a figyelmet arra, hogy mindannyian egy fizetett kísérlet részesei vagyunk. „Végső soron az, amit csinálnak, az az, hogy városonként javítanak a rendszeren. Ez pedig problémát jelent” – mondja.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cly41yx9w88o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük