
Zara titkos világának felfedezése
Egy izgalmas nyári szezonra készülhetünk, amely tele lesz romantikával, cowboy stílussal, valamint rock and roll hangulattal. Legalábbis Mehdi Sousanne, a Zara egyik tervezője szerint, aki jól ismeri a divat világát. A Zara a világ egyik legsikeresebb divatmárkája, amely az Inditex cégcsoport része, mely a világ legnagyobb divatkereskedője. Az Inditex számos márkát üzemeltet, mint például a Massimo Dutti és a Pull & Bear, és világszerte 1,800 beszállítóra támaszkodik. A Zara ruháit szinte teljes mértékben Spanyolországba szállítják, ahol a cég központja található, majd innen küldik el őket 97 ország boltjaiba. A Zara nem hirdet, és ritkán ad interjúkat, de a cég 50. évfordulójának alkalmából a galíciai kampuszra látogattam, hogy közelebbről megismerhessem a titokzatos márka működését.
A cég jelenleg olyan gyorsan változó piacon navigál, ahol fokozódik a verseny az ultraolcsó online kereskedőktől, mint például a Shein és a Temu, akik közvetlenül Kínából szállítják termékeiket. A helyzetet bonyolítja az Egyesült Államok vámpolitikája is, de Oscar Garcia Maceiras, az Inditex vezérigazgatója szerint Donald Trump vámjai nem zavarják meg a Zara ellátási láncait, és a céget sem térítik el attól, hogy tovább terjeszkedjen az Egyesült Államokban, amely jelenleg a második legnagyobb piaca. „Fontos, hogy tudjuk, a diverzifikáció kulcsfontosságú számunkra. Szinte 50 különböző piacon termelünk nem kizárólagos beszállítókkal, így hozzászoktunk a változásokhoz” – mondta Maceiras.
A Zara története azzal kezdődött, hogy 50 évvel ezelőtt megnyitotta első boltját A Corunában. Azóta a cég 350 tervezőt foglalkoztat, akik körülbelül 40 különböző országból érkeztek. Mehdi Sousanne szerint a tervezésnél nincsenek szigorú szabályok, mindez érzéseken alapul. A divat inspirációja érkezhet az utcáról, a moziból vagy a kifutókról is. A tervezők első lépése az ötleteik vázlatának elkészítése, miután létrejött egy hangulatboard, amely megadja az irányt a tervezéshez. A mintakészítő szobában a tervek papírmintákká alakulnak, amelyeket manökenekre tűznek fel, hogy a varrónők azonnal elkészíthessék az első szövetmintákat egy első próbához.
Mar Marcote, a mintakészítő, már 42 éve dolgozik a cégnél, és még mindig nagyítóval ellenőrzi az egyes ruhadarabokat, mielőtt azok véglegesen gyártásba kerülnének. „Amikor befejezed egy terméket, és látod, hogy jól néz ki, majd később el is fogynak, az csodás” – osztotta meg tapasztalatait. A Zara üzleti modellje gyökeresen megváltoztatta a vásárlási szokásokat. A régi időkben a kiskereskedők évente csupán két fő kollekciót adtak ki, tavaszi/nyári és őszi/téli darabokat. A Zara azonban a hagyományos megközelítést felrúgva sokkal közelebb hozta a gyártást, és sokkal gyakrabban váltotta a termékeket. Ennek köszönhetően sokkal gyorsabban tud reagálni a legfrissebb trendekre, heti új termékeket bevezetve a boltjaiba.
A Zara ruháinak több mint fele Spanyolországban, Portugáliában, Marokkóban és Törökországban készül. A központi irodában saját gyár található, amely kisebb termelési tételeket készít, valamint hét másik közeli gyár is, amelyet szintén birtokolnak. Ez lehetővé teszi számukra, hogy néhány hét alatt visszafordítsák a termékeket a gyártásba. Az alap divatcikkek gyártása hosszabb átfutási időt igényel, például Vietnamban és Bangladesben.
A logisztika és az adatok szintén fontos szerepet játszanak a cég sikerében. Minden ruhadarabot Spanyolországban és Hollandiában található elosztóközpontokból csomagolnak és küldenek ki. „A pontosság szintje rendkívül kritikus” – hangsúlyozza Maceiras vezérigazgató. „Ez lehetővé teszi számunkra, hogy az utolsó pillanatban a megfelelő döntéseket hozzuk, hogy helyesen felmérjük vásárlóink igényeit, és ennek megfelelően igazítsuk a divat ajánlatunkat az egyes helyek vásárlóinak profiljához.” Más szavakkal, a megfelelő termékek eljuttatása a megfelelő boltokhoz elengedhetetlen.
A központban a termékmenedzserek valós időben kapnak adatokat arról, hogyan teljesítenek a ruhák a boltokban világszerte, és ami még fontosabb, a vásárlók visszajelzéseit, amelyeket megosztanak a tervezőkkel és a vásárlókkal. Ez lehetővé teszi a termékek folyamatos igazítását a szezon során a kereslet függvényében. A Zara, ellentétben néhány más kiskereskedelmi riválissal, csak az évi kétszeri kiárusításkor ad kedvezményeket. De vajon a Zara elveszíti a fényét, miután az év elején lassabb értékesítési növekedést tapasztalt? William Woods, a Bernstein európai kiskereskedelmi elemzője szerint „a legnagyobb kihívás az Inditex számára, hogy releváns maradjon egy olyan divat világban, amely egyre gyorsabb és olcsóbb.” A hagyományos riválisok, mint például a H&M, a Mango és az Uniqlo, szintén próbálják utolérni a Zara-t, miközben a piacot a Shein és a Temu is megzavarta.
A Shein tavaly 38 milliárd dolláros globális eladást ért el, és ezzel csak egy hajszálnyira maradt el az Inditextől. Amikor Maceiras-t arról kérdezték, hogy mennyi fenyegetést jelent a Shein és a Temu sikere a Zara számára, hangsúlyozta, hogy az üzleti modelljük nem az árra épül. „Természetesen igyekszünk vásárlóinknak megfizethető áron kínálni termékeinket. De számunkra kritikus, hogy inspiráló divatot nyújtsunk, amely minőségi, kreatív és fenntartható.”
A Zara hosszú utat tett meg azóta, hogy alapítója, Amancio Ortega elindította a vállalkozást. A cég továbbra is az ő családja többségi tulajdonában áll, lánya, Marta pedig a csoport elnöke. Most 89 éves Ortega híresen visszahúzódó, de Maceiras szerint még mindig gyakran megjelenik a cégnél. „Ő minden nap jelen van, akár fizikai, akár morális értelemben.”

