
Újra kell építeni a kereskedelmet az EU-val, figyelmeztet a brit bank vezetője
A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey, kijelentette, hogy az Egyesült Királyságnak most szüksége van arra, hogy „újjáépítse” kereskedelmi kapcsolatát az Európai Unióval, és mindent meg kell tennie a hosszú távú kereskedelem javítása érdekében, különösen a legutóbbi amerikai megállapodás után. A BBC-nek nyilatkozva Bailey hangsúlyozta, hogy mint közszolgálati tisztviselő, nem foglal állást a Brexit kérdésében, de kifejtette, hogy a Brexit utáni brit-európai kereskedelem helyreállítása „kedvező lenne”. A brit kormány jelenleg tárgyalásokat folytat az EU-val a kereskedelmi és biztonsági kapcsolatainak újraindításáról, egy a hónap végén esedékes csúcsértekezlet előtt.
A legutóbbi amerikai megállapodás lehetőséget teremtett arra, hogy az Egyesült Királyság egy állategészségügyi megállapodást kössön az EU-val, amely magában foglalja a normák összehangolását annak érdekében, hogy csökkentsék a Brexit utáni bürokráciát az élelmiszer-, mezőgazdasági és halászati export terén. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti új megállapodás részeként a Fehér Ház beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autókra kivetett importvámokat, és lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az országba. Ugyanakkor a legtöbb brit termékre 10%-os vámot még mindig fenntartanak.
Bailey a brit és az EU közötti szorosabb kapcsolat gazdasági és inflációs hatásairól szólva kijelentette, hogy „kedvező lenne, ha nyitottabb gazdaságunk lenne az Európai Unió kereskedelme felé”, mivel az utóbbi években jelentős visszaesés tapasztalható a brit áruk EU-s kereskedelmében. Kiemelte, hogy ez azért fontos, mert az EU az Egyesült Királyság legnagyobb kereskedelmi partnere. „Fontos, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy a Brexit kapcsán hozott döntések ne károsítsák a hosszú távú kereskedelmi pozíciót. Remélem, hogy ezt fel tudjuk használni a kapcsolataink újjáépítésére” – mondta Bailey.
A kormányzó arra is felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Királyság globális szintű megállapodásai fontos példát mutatnak más országok számára. „Ez azt bizonyítja, hogy a kereskedelmi megállapodások fontosak. Kereskedelmi megállapodásokat lehet kötni, és a kereskedelem lényeges” – tette hozzá. Rámutatott, hogy a kereskedelmi táj képviselhet nehézségeket, de bízik abban, hogy ezek a megállapodások hozzájárulhatnak a globális kereskedelmi rendszer újjáépítéséhez.
Bár az Egyesült Államokkal kötött megállapodás gazdaságilag viszonylag kicsinek számít, fontos egyes szektorok számára. A Bank of England második alkalommal csökkentette a kamatokat ebben az évben, hivatkozva az infláció lassulására, ami a döntést indokolta. Az Egyesült Királyságban az infláció csökkent, de továbbra is meghaladja a Bank of England 2%-os célját. A Bank of England által meghatározott kamatok hatással vannak a jelzáloghitelekre, a kölcsönökre és a megtakarítások kamatára, amelyek milliók számára fontosak.
A brit gazdaság és kereskedelem jövője tehát kulcsfontosságú kérdés, különösen a Brexit utáni időszakban. A kormány és a Bank of England vezetősége törekszik arra, hogy a kereskedelmi kapcsolatok megerősítése és a gazdasági stabilitás érdekében a lehető legjobb lépéseket tegyék. Az EU-val való együttműködés újbóli kialakítása nemcsak a gazdasági növekedést segítheti elő, hanem hozzájárulhat a társadalmi és politikai stabilitás megőrzéséhez is. A következő hónapokban a brit kormány és az EU közötti tárgyalások alakulása meghatározó szerepet játszik abban, hogy a két fél képes lesz-e megtalálni a közös nevezőt, amely alapján a kereskedelmi kapcsolatok újraéledhetnek.

