
Trump bemutatja az új ‘Arany Kupola’ védelmi rendszert
Az Egyesült Államok új, futurisztikus „Aranykupola” rakétavédelmi rendszerének tervét választotta ki Donald Trump elnök, aki hozzátette, hogy a rendszer az elnöki mandátuma végére működőképes lesz. Trump januárban, miután visszatért a Fehér Házba, bejelentette, hogy a rendszer célja az Egyesült Államokat fenyegető, „új generációs” légi támadások elleni védelem, beleértve a ballisztikus és a cirkáló rakétákat. Az új költségvetési javaslatban kezdeti összegként 25 milliárd dollárt (18,7 milliárd font) különítettek el, bár a kormány becslése szerint a költségek évtizedek alatt sokkal magasabbra rúghatnak.
A védelmi hivatalok figyelmeztettek, hogy a meglévő rendszerek nem tartanak lépést a potenciális ellenfelek által birtokolt egyre kifinomultabb fegyverekkel. Trump elnök bejelentette, hogy Michael Guetlein, a Space Force tábornoka fogja felügyelni a projektet, aki jelenleg a Space Force űrműveleti alelnöke. Trump második hivatalba lépése után hét nappal utasította a védelmi minisztériumot, hogy nyújtsanak be terveket egy olyan rendszer kidolgozására, amely elrettentheti és megvédheti az Egyesült Államokat a légi támadásoktól, amelyek a Fehér Ház szerint „a legkatasztrofálisabb fenyegetést” jelentik az ország számára.
A Fehér Házban tartott keddi beszédében Trump elmondta, hogy a rendszer „új generációs” technológiákra épül, amelyek szárazföldön, tengeren és az űrben egyaránt alkalmazhatók, beleértve az űrbeli érzékelőket és elfogó rakétákat. Hozzátette, hogy Kanada is kifejezte szándékát a rendszerhez való csatlakozásra. Az idén Washingtonban tett látogatása során Bill Blair, Kanada akkori védelmi minisztere elismerte, hogy az ország érdeklődik a kupola projekt iránt, érvelve amellett, hogy ez „értelmes” lépés, és a kanadai nemzeti érdekben áll. Kiemelte, hogy „Kanadának tudnia kell, mi történik a régióban”, és tisztában kell lennie a közelgő fenyegetésekkel, beleértve az Északi-sarkvidéket is.
Trump hangsúlyozta, hogy a rendszer „képes lesz elfogni a világ másik oldaláról, vagy akár az űrből indított rakétákat” is. A rendszer részben Izrael Vaskupolájának inspirációjára épül, amelyet az ország 2011 óta használ rakéták és rakéták elfogására. Az Aranykupola azonban sokkal nagyobb lenne, és szélesebb spektrumú fenyegetések, például a hangsebességet meghaladó sebességgel mozgó hiperszonikus fegyverek és a részleges orbitális bombázó rendszerek (más néven FOBS) ellen lett tervezve, amelyek az űrből képesek robbanófejeket szállítani. „Mindegyiket a levegőben megsemmisítjük” – mondta Trump. „A sikerességi arány nagyon közel van a 100%-hoz.”
Az Egyesült Államok tisztviselői korábban azt nyilatkozták, hogy az Aranykupola célja, hogy lehetővé tegye az Egyesült Államok számára a rakéták megállítását azok különböző telepítési szakaszaiban, beleértve a fellövés előtti és a levegőben lévő szakaszokat is. A rendszer számos aspektusa egy központosított parancsnokság alá fog tartozni, mondták az amerikai védelmi tisztviselők. Trump kedden azt is elmondta, hogy a program kezdeti befektetése 25 milliárd dollár lesz, míg a költségek idővel elérhetik a 175 milliárd dollárt. A kezdeti 25 milliárd dollárt a Trump által „Egy Nagy Szép Törvény”-nek nevezett adócsomagban azonosították, amely még nem került elfogadásra. A Kongresszusi Költségvetési Hivatal azonban azt becsülte, hogy a kormány végül akár 542 milliárd dollárt is költhet az űrbeli részekre a következő 20 évben.
A Pentagon tisztviselői régóta figyelmeztetnek arra, hogy a meglévő rendszerek nem tartanak lépést Oroszország és Kína által tervezett új rakétatechnológiával. „Jelenleg tényleg nincs működőképes rendszer” – mondta Trump a keddi beszédében. „Van néhány terület, ahol rakétáink vannak, és bizonyos rakétavédelmi rendszerek, de nincs olyan rendszer… soha nem volt még ehhez hasonló.” A Védelmi Hírszerző Ügynökség által nemrégiben kiadott tájékoztató dokumentum megjegyezte, hogy a rakétás fenyegetések „méretükben és kifinomultságukban növekedni fognak”, és Kína, valamint Oroszország aktívan dolgozik olyan rendszerek tervezésén, amelyek „kihasználják a hiányosságokat” az Egyesült Államok védelmi vonalaiban.

