Hírek,  Tech

Élet alapköveit rejtő aszteroida felfedezése tudósok által

A NASA űrhivatal által végzett legújabb kutatások során egy Bennu nevű aszteroida porában felfedezték az élet kémiai építőelemeit. Az aszteroidáról származó minták, amelyeket egy űrszonda gyűjtött össze és hozott vissza a Földre, gazdag ásványi anyagokban és több ezer szerves vegyületben bővelkednek. Ezek között megtalálhatók az aminosavak, amelyek a fehérjék molekuláit alkotják, valamint a nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői. Bár ez nem jelenti azt, hogy valaha is létezett élet Bennun, a felfedezés alátámasztja azt az elméletet, miszerint az aszteroidák eljuttatták ezeket az alapvető összetevőket a Földre, amikor milliárd éve ütköztek bolygónkkal. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az anyagok más világokhoz is eljuthattak a Naprendszerben.

Professzor Sara Russell, a londoni Természettudományi Múzeum kozmikus mineralógusa elmondta, hogy az új felfedezések lenyűgözőek. „Amit megtudtunk, az csodálatos. Az őseinkről mesél nekünk, és lehetővé teszi, hogy válaszoljunk ezekre a nagyon, nagyon nagy kérdésekre, hogy hol kezdődött az élet. Ki ne akarná tudni, hogyan indult el az élet?” A kutatás eredményeit két tanulmányban tették közzé a Nature és a Nature Astronomy folyóiratokban.

A Bennu aszteroida megközelítése és a minták begyűjtése a NASA egyik legbátorabb küldetése volt. Az Osiris Rex nevű űrszonda egy robotkart használt, hogy összegyűjtse a 500 méter széles aszteroida egy kis részét, mielőtt kapszulába zárva visszajuttatta a Földre 2023-ban. Körülbelül 120 gramm fekete port gyűjtöttek össze, amelyet tudósoknak osztottak szét világszerte. Talán nem tűnik soknak, de ez a mennyiség kincset érő információkat tartalmazott. „Minden egyes szemcse újabb információt szolgáltat Bennuról” – mondta Russell professzor, aki a mikroszkopikus részecskéket tanulmányozza.

A legújabb kutatások során megállapították, hogy az aszteroida tele van nitrogénben és szénben gazdag vegyületekkel. Ezek között szerepel az életünkhöz szükséges 20 aminosav közül 14, valamint a DNS-t alkotó négy gyűrűs molekula – adenine, guanine, cytosine és thymine. A tanulmány során különféle ásványi anyagokat és sókat is találtak, ami arra utal, hogy víz valaha jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén felfedezésre került a mintában. Néhány ilyen vegyület már korábban is megfigyelhető volt a Földre zuhant űrkőzetekben, de másokat eddig nem észleltek.

„Egyszerűen hihetetlen, milyen gazdag. Tele van olyan ásványokkal, amelyeket korábban meteoriteokban nem láttunk, és olyan kombinációkkal, amelyeket még nem azonosítottunk” – mondta Russell professzor. Ez az újabb kutatás növekvő bizonyítékot szolgáltat arra, hogy az aszteroidák vízet és szerves anyagokat juttattak el a Földre. Dr. Ashley King, a Természettudományi Múzeum kutatója elmondta, hogy a korai Naprendszer valóban zűrzavaros volt, és millió aszteroida, mint például Bennu, száguldott a térben. Az elképzelés szerint ezek bombázták a fiatal Földet, elültetve bolygónkon azokat az összetevőket, amelyek az óceánokat létrehozták és lehetővé tették az élet kialakulását.

Fontos megjegyezni, hogy a Föld nem volt az egyetlen bolygó, amelyet űrkőzetek értek. Az aszteroidák más bolygókkal is ütközhettek. „A Föld egyedülálló, mivel egyelőre ez az egyetlen hely, ahol életet találtunk, de tudjuk, hogy az aszteroidák ezeket az összetevőket, a szén és a víz, eljuttatták a Naprendszer különböző részeire” – tette hozzá Dr. King. A tudósok számára az a kulcskérdés, hogy ha megvannak a megfelelő körülmények, miért csak itt, a Földön alakult ki az élet, és vajon máshol a Naprendszerben is találhatunk-e életet. Ez az a fontos kérdés, amelyre a tudósok folytatni fogják a választ keresését, és évtizedek állnak előttük a Bennuról hozott por tanulmányozására, valamint a kozmosz még felfedezésre váró részeinek feltérképezésére.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vd1zjlr5lo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük