Gazdaság,  Hírek

A Fed kamatokat tart fenn a vámok miatti bizonytalanság miatt

Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve (Fed) nemrégiben figyelmeztetett arra, hogy Donald Trump elnök vámintézkedései annyi bizonytalanságot teremtettek, hogy nem világos, hogyan kellene kezelniük a kamatlábakat. A Fed szerdán bejelentette, hogy a kamatlábakat változatlanul hagyja, annak ellenére, hogy Trump folyamatosan nyomást gyakorol a kamatok csökkentésére. Jerome Powell, a Fed elnöke hangsúlyozta, hogy a vámok gazdasági következményei miatt „egyáltalán nem világos”, hogy mi legyen a következő lépés.

Ez a döntés már a harmadik egymást követő alkalom, amikor a Fed nem változtatott a kamaton, így a bank kulcsfontosságú hitelezési kamata körülbelül 4,3%-on stagnál. Powell elmondta, hogy ha Trump vámpolitikája változatlan marad, akkor az valószínűleg „infláció növekedését, gazdasági növekedés lassulását és a munkanélküliség emelkedését” eredményezheti. A Fed általában akkor csökkenti a kamatokat, ha úgy véli, hogy a gazdaság gyengélkedik, míg emeli őket, ha a árak túl gyorsan emelkednek. Azonban a Fed, amelynek feladata a politika független megalkotása a Fehér Háztól, azt állította, hogy a vámok növelték az gazdasági lassulás és a gyorsabb árnövekedés kockázatát, ami bonyolítja a következő lépéseit.

Powell szerdán kifejtette: „Tényleg egyáltalán nem világos, mit kellene tennünk. Annyi bizonytalanság van.” A szerdai döntés az első volt Trump vámbejelentései óta, amelyek világszerte emelték az importadókat, különösen Kínából érkező termékek esetében, ahol a vámok legalább 145% körüli mértékűek. Az Egyesült Államokban a logisztikai cégek és a kikötők jelentős kereskedelmi visszaesésekről számoltak be, míg az elemzők figyelmeztettek arra, hogy a recesszió kockázata jelentősen megnőtt az év eleje óta.

Donald Trump, aki ígéretet tett arra, hogy csökkenti a kamatokat a tavalyi újraválasztási kampány során, arra kérte a Fed-et, hogy „elővigyázatosságból” csökkentse a kamatokat, és nyíltan fenyegetőzött a bank vezetőjének kirúgásával, akit „nagy vesztesnek” és „Mr. Túl Késő”-nek nevezett, mert nem csökkenti elég gyorsan a kamatokat. Az Európai Központi Bank a múlt hónapban csökkentette a kamatokat, aggodalmát fejezve ki a kereskedelmi feszültségek miatt, míg a Bank of England is hasonló lépést tervezett.

Az Egyesült Államok és Kína tisztviselői a héten találkoznak, de a tárgyalások pontos kerete még nem világos. Trump szerdán elutasította azt az elképzelést, hogy elővigyázatosságból csökkentse a vámokat a kereskedelmi tárgyalások elősegítése érdekében. Powell megjegyezte, hogy a tárgyalások potenciálisan „létfontosságú” módon befolyásolhatják a gazdasági helyzetet. „Általában a dolgok tisztábban láthatóvá válnak, és a megfelelő irány egyértelművé válik. Jelenleg azonban nagyon nehéz megmondani, hogy mi lenne az” – tette hozzá.

A gazdaság a tavalyi év első három hónapjában először zsugorodott, de a tisztviselők szerint ezek a számok torzítottak voltak, mivel a cégek a vámok bevezetése előtt siettek behozni az árukat, nem pedig a szélesebb gazdasági tevékenység csökkenéséből adódtak. A munkanélküliség váratlanul erős maradt a múlt hónapban, így a munkanélküliségi ráta a történelmi mélypontok körül, 4,2%-on állt, míg az amerikai tőzsde a múlt hónapban tapasztalt éles esések után nagyrészt visszaállt.

Powell azt mondta, hogy ezek a számok lehetőséget adnak a Fed számára, hogy várjon. „Gyorsan tudunk lépni, ha ez szükséges, de most úgy véljük, hogy a megfelelő dolog az, hogy várjunk és figyeljük, hogyan fejlődnek a dolgok” – mondta. A kormány továbbra is arra törekszik, hogy széles körű kereskedelmi megállapodást kössön az Egyesült Államokban, miután csökkentették az autókra és acélra vonatkozó vámokat. Trump szerint a vámok „a legrosszabbul értelmezett dolgok” az üzleti életben, és további intézkedésekkel fenyegetőzik. A találkozó a legerősebb jel, hogy a világ két legnagyobb gazdasága kész arra, hogy csökkentse kereskedelmi háborúját.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cglxldgx0l5o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük