
Az Egyesült Államok lemondana a Boeing ellen indított büntetőeljárásról
Az Egyesült Államokban a Boeing, a világ egyik legnagyobb légiközlekedési vállalata, komoly jogi nehézségekkel néz szembe, mivel a hatóságok mérlegelik, hogy ejtik a büntetőeljárást, amely a 737 Max típusú repülőgépeihez kapcsolódó két tragikus baleset következménye. Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (DOJ) egy online találkozón tájékoztatta a balesetek áldozatainak hozzátartozóit arról, hogy fontolóra veszik egy nem vádemelési megállapodás aláírását, amely lehetővé tenné a Boeing számára, hogy elkerülje a bírósági tárgyalást. A bírósági eljárás júniusban kezdődne, miután egy bíró elutasította a Boeing által korábban javasolt megállapodást, amelyben a vállalat elismerte volna bűnösségét.
A balesetek áldozatainak családját képviselő jogászok mély csalódottságukat fejezték ki a DOJ új terve miatt. Erin Applebaum, a Kreindler and Kreindler ügyvédi iroda partnere, aki 34 család jogi képviseletét látja el, hangsúlyozta, hogy a DOJ állítása ellenére, miszerint még nem született végső döntés, az előadásuk alapján egyértelmű, hogy az ügy kimenetele már eldőlt. „A Boeing sosem állt bíróság elé a 346 életért, amelyet elismert bűnei következményeként vesztettünk el. Most a DOJ készen áll arra, hogy ismét elengedje a vállalatot, csupán egy pénzbírság kifizetésével” – mondta Applebaum.
A Boeing jelenleg büntető csalás összeesküvéssel vádolják, amely a 737 Max két súlyos balesetének következménye. Az első baleset 2018 végén történt Indonéziában, míg a második 2019 elején Etiópiában, összesen 346 ember életét követelve. A balesetek hátterében egy rosszul megtervezett repülésvezérlő szoftver állt, amelyről a pilóták nem tudták, hogy fel van szerelve a repülőgépre. Az Igazságügyi Minisztérium ezt követően vádolta meg a Boeingot azzal, hogy szándékosan eltitkolta a fontos információkat a szabályozó hatóságok elől, így a vállalat csalás vádjával néz szembe.
A Boeing elismerte a vádakat, de kezdetben elkerülte a büntetőeljárást, miután 2,5 milliárd dolláros bírságot és kártérítést fizetett, továbbá ígéretet tett a biztonsági előírások és megfelelőségi programok javítására. A múlt évben a DOJ újra megnyitotta az ügyet, miután egy esetben egy használaton kívüli ajtó leesett a 737 Max egyik repülőgépéről, és ezzel hatalmas lyukat ütött a gép oldalán. A DOJ ezután azzal vádolta meg a Boeingot, hogy megszegte az eredeti megállapodás feltételeit.
A Biden-adminisztráció alatt tavaly új megállapodás született, amely értelmében a Boeing bűnösnek vallotta magát a csalás vádjában, 243 millió dolláros büntetést fizetett, és elfogadta, hogy egy bíróság által kinevezett felügyelő ellenőrizze a működését egy meghatározott időszakra. Ezt a megállapodást azonban decemberben egy amerikai kerületi bíróság elutasította, részben a felügyelő kiválasztásával kapcsolatos aggályok miatt. Ez a döntés azt jelentette, hogy az ügy a Trump-adminisztráció idejére is kiterjedt, amely ígéretet tett arra, hogy enyhébb szabályozást fog alkalmazni.
A Boeing azóta megpróbálta visszavonni a bűnös vallomását. A vállalat nem kívánt nyilatkozni az ügy kapcsán, ahogyan a DOJ sem. A nem vádemelési megállapodás nem tartalmazná a büntető vádak elismerését, így a Boeing elkerülhetné a bűnügyi nyilvántartásba kerülést, ami bonyolítaná a kormányzati szerződéseit. A tárgyalást jelenleg június 23-ra tűzték ki. Mindeközben Boeing a vállalat üzleti tevékenységének újjáépítésén dolgozik, és a vezetőség nyilatkozata szerint 50 további repülőgépet szeretnének értékesíteni Kínából más országoknak. A F-47-es vadászgép szerződése jelentős előrelépés a Boeing számára, amely mind a katonai, mind a polgári értékesítések terén visszaeséssel néz szembe. Az ügy folytatása izgalmas és komoly következményekkel járó fejleményeket tartogat a Boeing számára, a balesetek áldozataiért felelős személyek pedig továbbra is figyelemmel kísérik a jogi eljárást.

