Gazdaság,  Hírek

Két magyar kémkedéssel gyanúsított személyt tartóztattak le Ukrajnában

Ukrán források szerint a közelmúltban felfedeztek egy magyar állam által működtetett kémhálózatot, amelynek célja a védelmi információk megszerzése volt a két ország határán. Az ukrán titkosszolgálat, az SBU, bejelentette, hogy őrizetbe vett két állítólagos magyar kémét, akiket azzal vádolnak, hogy titkos információkat gyűjtöttek. Az SBU nyilatkozata szerint „Ukrajna történetében először sikerült leleplezni egy magyar katonai hírszerzői hálózatot, amely kémkedési tevékenységet folytatott országunk kárára.”

A magyar külügyminiszter, Szijjártó Péter, reagálva a vádakra, azt mondta, hogy ezeket óvatosan kell kezelni, mivel szerinte propaganda állhat a háttérben, amíg nem kapnak hivatalos információkat. Az ATV nevű magyar televíziós csatornán nyilatkozva Szijjártó hangsúlyozta, hogy Ukrajnában gyakran alkalmazzák az „anti-magyar propagandát”, amely sokszor valótlan állításokkal operál. A miniszter nem tagadta közvetlenül a vádakat, de a pénteki nap folyamán bejelentette, hogy két ukrán diplomatát kiutasítottak Budapestről.

A viszonyok Magyarország és Ukrajna között feszültek azóta, hogy Oroszország 2022 februárjában megkezdte ukrajnai invázióját. Viktor Orbán, Magyarország miniszterelnöke, aki a NATO és az Európai Unió tagja, többször is Oroszország mellett foglalt állást az ukrán konfliktus során. Az SBU szerint a kémhálózat célja az volt, hogy információkat gyűjtsön a légvédelmi rendszerek elhelyezkedéséről és számáról, valamint a rendőri erők és járműveik helyzetéről a nyugati Zakarpattia régióban, amely 137 kilométeres határral osztozik Magyarországgal.

A kémkedéssel gyanúsított férfi és nő, akiket az SBU „árulóknak” nevezett, korábbi ukrán katonák voltak, és állítólag egy magyar hírszerző tiszt felügyelete alatt álltak. Az SBU közölte, hogy a férfi átlépte a határt Magyarországra, hogy jelentést tegyen a felügyelőjének, cserébe pénzt és kommunikációs eszközöket kapott. Az ukrán titkosszolgálat nem részletezte, hogyan bukkantak a feltételezett kémhálózatra, de a gyanúsítottakat otthonaikban őrizetbe vették, és a házkutatás során telefonokat és egyéb bizonyítékokat foglaltak le, amelyek a kémkedésre utaltak. A gyanúsítottak hazaárulás vádjával állnak szemben, ami akár életfogytiglani börtönbüntetést is vonhat maga után.

A két ország közötti feszültségek már régóta jelen vannak, különösen, mióta Oroszország háborúja Ukrajnában tart. Orbán kormánya számos esetben próbálta blokkolni az EU által Ukrajnának nyújtott támogatásokat, és ellenállt a szankcióknak az orosz olaj- és gázszektorral szemben. A magyar miniszterelnök emellett ellenezte Ukrajna EU-tagságát is, amely a NATO és az EU szoros szövetségese. Az ukrán határ mentén található Zakarpattia régióban körülbelül 150 000 magyar él, és a nyelvhasználat jogai körüli konfliktusok is hozzájárultak a két ország közötti feszültségekhez.

A hírek szerint a felfedezett kémhálózat és az őrizetbe vett személyek ügye önmagában viszonylag kisebb eseménynek számít, mivel Ukrajna határának ez a része távol esik a frontvonalaktól, ahol a harcok zajlanak. Ugyanakkor a hírszerzési információk megszerzése, amelyek Oroszország számára is hasznosak lehetnek, komoly aggodalmakat kelthetnek a NATO tagállamai között. A brit védelmi miniszter, Sir Ben Wallace, a BBC rádió műsorában megjegyezte, hogy ez nem az első alkalom, amikor Ukrajna Magyarországot aláásó tevékenységekkel vádolja. Szerinte az aktuális kémkedési ügy súlyossága az érintett katonai célpontok miatt különösen aggasztó.

A hírek a szlovák miniszterelnök, Robert Fico oroszországi látogatásának idejére is esnek, ami tovább növelheti a NATO-n belüli feszültségeket, miközben a szövetség egységét próbálja megőrizni Oroszország folytatódó inváziójával szemben. A kémkedési ügy nyomán felmerül a kérdés, hogy ki lehet a végső címzettje a megszerzett információknak, és hogy ennek milyen hatásai lehetnek a jövőbeni nemzetközi kapcsolatokra.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy8dx16q3nzo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük