Hírek,  Tech

Egyedülálló női űrrepülés után biztonságban hazatértek a Blue Origin legénysége

Katy Perry, a világszerte ismert popcsillag, és öt másik nő sikeresen visszatértek a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétáján elértek a világűrbe. Az énekesnő a rendezvényen Jeff Bezos menyasszonyával, Lauren Sánchez-csal és a CBS műsorvezetőjével, Gayle Kinggel együtt repült, aki elmondta, hogy az utazás egyik fénypontja az volt, amikor Perry előadta Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer magasságba emelkedett, átlépve a nemzetközileg elismert űrhatarot, amely lehetővé tette számukra, hogy néhány pillanatra súlytalanságot tapasztaljanak.

A fedélzeten többek között Aisha Bowe, egykori NASA rakétatudós, Amanda Nguyen, polgári jogi aktivista, és Kerianne Flynn, filmes producer is helyet kapott. A New Shepard rakéta nyugaton, Texasban indult útnak, helyi idő szerint 08:30-kor. A kapszula paracaid segítségével lágyan landolt a Földön, míg a rakéta meghajtója szintén visszatért Texasba. A kapszulában a visszatérő csapat gyűjtötték össze őket, és a belső térben taps és ünneplés hallatszott. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki az elsőként szállt ki. „Nagyon büszke vagyok erre a csoportra,” mondta könnyek között. „Nem tudom szavakba önteni.” Később hozzátette: „Kinéztem az ablakon, és láttuk a Holdat.”

Katy Perry következett, aki megcsókolta a földet, és az ég felé emelt egy margarétát, ami a lányának, Daisynek a neve. Gayle King is térdre ereszkedett és megcsókolta a földet. „Csak szeretnék egy pillanatot szánni a földre, hogy értékeljem, amit csak egy másodpercre is,” mondta. Az utolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott és felkiáltott: „Elmentem az űrbe.”

A földről egy hírességek által körülvett közönség figyelte az indítást. Khloé Kardashian a nézőplatformról osztotta meg érzéseit: „Nem gondoltam, hogy ennyire érzelmes lesz, nehéz elmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok.” „Bármi, amiről álmodsz, elérhető, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokért – és egy nap talán közöttük lehetsz,” tette hozzá. Oprah Winfrey is beszélt barátjáról, Gayle Kingről, és felfedte, hogy ő egy ideges utazó. „Bárhol repülünk, a legkisebb turbulenciánál is valaki ölében ül,” mondta. „Ez egy valódi félelmet legyőző pillanat számára.”

A repülőgép teljesen autonóm volt, nem igényelt pilótákat, és a legénység nem működtette manuálisan a járművet. Az utolsó teljes női űrutazásra több mint hatvan éve került sor, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet kozmonauta, a Vostok 6 űrhajóval egyedül repült az űrbe. Azóta nem volt más teljes női űrutazás, ám a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatás terén.

A űrturizmus ipara még gyermekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Ugyanakkor egyes kritikusok hangsúlyozzák, hogy ez turizmus, nem pedig űrkutatás, és a professzionális űrhajósok olyan missziókat hajtanak végre, amelyek tudományos kutatásokat is magukban foglalnak, az emberiség javára. „Egy híresség nem az emberiség küldötte – saját okai miatt megy az űrbe,” mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán a űrtudósok számára frusztrálóak is.”

A repülés nagy visszhangot váltott ki a közösségi médiában, a lelkesedéstől a haragig terjedő reakciókat generálva. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózat tagja elmondta: „Sok kommentet láttam, ami arról szólt, hogy ‘Olyan, mint a Való Világ háziasszonyai mennek a Marsra’ vagy ‘Ez az oligarchia az űrben, olvasd el a szobát, a időzítés szörnyű.'” Azonban: „Sok pozitív vélemény is volt. Az emberek azt mondták: ‘Ez olyan menő. Katy Perry az űrbe megy.'”

A repülés utáni sajtótájékoztatón a nők közül kettő reagált a küldetés kritikáira, különösen a költségekkel kapcsolatban. „Úgy érzem, hogy aki kritizál, az nem igazán érti, mi történik itt,” mondta Gayle King. Hozzátette, hogy az űrhajósok hatalmas pozitív reakciót kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez elmondta, hogy „felkeltette” a kritikák, és szívesen látná a kétkedőket a Blue Originnél, hogy tanúi lehessenek a több ezer dolgozónak, akik „szívüket és lelküket” beleadják a küldetésekbe.

A Blue Origin, amelyet 2000-ben alapított Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította, a szuborbitális turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrát is fejleszt, beleértve a újrahasználható rakétákat és a holdraszálló rendszereket. A New Shepard rakéta célja, hogy teljesen újrahasználható legyen, és a meghajtója visszatér a kilövőhelyre függőleges landolásra minden repülés után, csökkentve a költségeket. Az Egyesült Államok törvényei szerint az űrhajósoknak átfogó képzést kell teljesíteniük konkrét szerepeikhez. A Blue Origin szerint a New Shepard utasai két napig tartó képzésen vesznek részt, amely a fizikai állóképességre, vészhelyzeti protokollokra, a biztonsági intézkedések részleteire és a súlytalanság kezelésére összpontosít.

A űrturizmus terjedése kritikákat váltott ki, miszerint túl exkluzív és környezeti szempontból káros. A támogatók érvelnek amellett, hogy a magáncégek felgyorsítják az innovációt és hozzáférhetőbbé teszik az űrt. Brian Cox professzor a BBC-nek 2024-ben azt mondta: „Civilizációnknak szüksége van arra, hogy túlterjedjen a bolygónkon, annyi okból,” és úgy véli, hogy a NASA és a kereskedelmi cégek közötti együttműködés pozitív lépés. A rakétamotorok kipufogógázai és részecskéi hatással lehetnek a Föld éghajlatára és ózonrétegére. A Blue Origin weboldalán, a „Bolygónk védelme” cím alatt állítja: „A New Shepard motorjának égése során a kibocsátott egyetlen melléktermék a

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük