
Xbox árak emelkednek világszerte a vámok körüli bizonytalanság miatt
A Microsoft nemrégiben jelentette be, hogy jelentősen megemeli az Xbox konzolok árát, amit a fejlesztési költségek növekedésével és a „piaci körülményekkel” indokolt. Az áremelkedések országonként eltérnek, a brit piacon az Xbox Series S ára 50 fonttal, 299,99 fontra nőtt. Az Egyesült Államokban még meredekebb áremelkedéseket tapasztalhattunk, ahol a Series X ára 100 és 130 dollár között nőtt, a modelltől függően. Az áremelkedések hátterében álló tényezők között szerepelnek az amerikai vámok is, amelyek szakértők szerint várhatóan tovább növelik a fogyasztói árakat, ez pedig globális gazdasági bizonytalanságot teremt. Microsoft azonban kifejezetten nem állította, hogy a vámok lennének az áremelés mögött.
Az Xbox árainak emelkedése nemcsak az Egyesült Államokat, hanem más országokat is érint, így például Európában a Series S ára 80 euróval, míg Ausztráliában 50 dollárral nőtt. Ez a változás jelentős eltérést mutat egy olyan iparágban, ahol általában a konzolok megjelenését követően csökkennek az árak. A Microsoft blogbejegyzésében elismerte, hogy ezek a változások kihívások elé állítják a vásárlókat, de hangsúlyozták, hogy a döntést alapos mérlegelés után hozták meg, figyelembe véve a piaci körülményeket és a fejlődési költségek emelkedését.
Kedhrin Gonzalez, a Rip & Tear stúdió alapítója a BBC-nek nyilatkozva úgy vélekedett, hogy az áremelkedés „elkerülhetetlen” volt, és a jelenlegi vámzavarok „katalizáló hatásúak”. Szerinte a játékosok fognak a legnagyobb mértékben szenvedni a helyzetből, és alig van remény a jövőbeli árak csökkentésére. Gonzalez aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy ez jelentős hatással lehet a Microsoft már amúgy is mérsékelt Xbox eladásaira, és szélesebb iparági következményekhez vezethet. Hozzátette, hogy valószínűleg nem ez lesz az utolsó áremelés, amit látunk.
Christopher Dring, aki a játékiparról ír a The Game Business hírlevélben, szintén úgy véli, hogy a vámok „biztosan” részei voltak az árak emeléséről szóló döntésnek. Megjegyezte, hogy a Kínában gyártott kiegészítők és alkatrészek miatt a kapcsolat nyilvánvaló. Azonban más tényezők is szerepet játszanak, mint például az infláció, a valutaárfolyamok változása és az üzleti költségek általános növekedése. „Mindez zűrzavart teremt egy olyan iparágban, amely korlátozott növekedést mutat” – mondta Dring. A konzoljáték szektor az elmúlt 20 évben alig nőtt felhasználók számában, ugyanakkor a gyártási és játékfejlesztési költségek folyamatosan exponenciálisan emelkednek. Még egy kis vámemelés is komoly hatással lehet ezeknek az eszközöknek a jövedelmezőségére.
A konzolok megjelenését követően a múltban általában csökkentek az árak, azonban a jelenlegi generáció esetében éppen az ellenkezője figyelhető meg. A Sony például a PlayStation 5 digitális kiadását 360 fontra árazta a 2020-as megjelenéskor, de az ára az évek során 429,99 fontra emelkedett. Ezen kívül a jövőbeli Xbox játékok ára is kérdéses, mivel a cég bejelentette, hogy várakozásaik szerint „néhány új, első félidős játékuk” ára 79,99 dollár lesz 2025-re. Ez ugyanaz az ár, amit a Nintendo a közelgő Mario Kart World számára bejelentett, ami aggodalmat keltett a játékosok körében, akik „elérhetetlennek” nevezték azt.
A Microsoft azonban tisztázta, hogy nem tervezik meglévő játékaik árával való emelkedést, csak bizonyos új címek esetében, amelyeket maguk fejlesztenek. Arra is kitértek, hogy a helyi árak országonként és platformonként eltérhetnek. A játékipar jövője tehát kérdéses, és a közelgő változások sok játékos számára aggodalomra adnak okot.
