Egészség,  Hírek

Tűzvészek sújtják az Egyesült Királyságot, máris rekord nagyságú terület égett el 2025-ben

Az Egyesült Királyság területén idén eddig már több mint 29,200 hektár (292 négyzetkilométer) égett le, ami meghaladja az elmúlt évtized bármely évének összesített adatát, derül ki a Global Wildfire Information System műholdas adataiból. Ez a szám már túlszárnyalta a legmagasabb, 2019-ben regisztrált 28,100 hektáros égetett területet. Az év első hónapjaiban tapasztalt tartós száraz és napos időjárás ideális feltételeket teremtett a széleskörű tűzesetekhez, állítják a kutatók. A tavaszi hónapokban, különösen márciusban és április elején, a brit táj átalakulása miatt gyakoriak a tűzesetek, mivel a tél végén sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet található, amely gyorsan kiszárad.

Az elmúlt hetekben a csapadékosabb időjárás azonban jelentősen csökkentette a tűzesetek számát, de nem a rekordok elérése előtt. A Global Wildfire Information System adatai csak a 30 hektárnál nagyobb területet érintő tűzeseteket regisztrálják, és az év eleje óta már több mint 80 ilyen esetet észleltek az Egyesült Királyság területén. A tűzesetek többségét az emberek okozzák, akár szándékosan, akár véletlenül, de kedvező időjárási körülmények mellett a tüzek gyorsan kialakulhatnak és terjedhetnek.

Will Lang, a Met Office kockázati és ellenállósági szolgáltatásokért felelős vezetője elmondta, hogy márciusban rendkívül száraz és napos időjárás uralkodott, amely a viszonylag csapadékos őszt és telet követően a növényzet, mint tűzgyújtó anyag mennyiségét is növelheti. A márciusban és áprilisban tapasztalható csapadékhiány különösen kedvez a tűzesetek kialakulásának. Guillermo Rein, az Imperial College London tűztudományi professzora hangsúlyozta, hogy a növényzet téli nyugalomból ébredve ilyenkor még nem növekszik, így rendkívül száraz és vízhiányos állapotban van, ami fokozza a gyulladásveszélyt.

Az április 2. és 8. közötti hét volt a legrosszabb, amikor több mint 18,000 hektár égett le, ez a legmagasabb heti adat, amit valaha is regisztráltak. A BBC műholdas képeket is elemzett, amelyek megörökítették az idei legnagyobb tűzeseteket. A Galloway Forest Parkban, a délnyugat-skóciai területen, körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ami a brit összes égett terület közel negyedét tette ki. Emellett egy tűz Közép-Walesben, Aberystwyth-től mintegy 25 kilométerre is jelentős területet érintett, körülbelül 50 négyzetkilométernyi területen.

Továbbá, a műholdas képek segítségével tűzeseteket észleltek az Arran-szigeten, a Bute-szigeten és a Skye-szigeten Skóciában, valamint a Mourne-hegységben Dél-Írországban, mindezek április elején történtek. Ezek a korai tavaszi tűzesetek – többségükben fű- és cserjefák – jelentős nyomást gyakoroltak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásaik összetettek lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égetések, feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényzeti egészség szempontjából. Néhány növény, mint például a gyep, alkalmazkodott a tűzveszélyes környezethez. Azonban a gyakran előforduló vagy súlyos tűzesetek gátolhatják a természetes regenerálódásukat.

A kutatók aggódnak a tűzesetek második csúcsidőszaka miatt, amely általában a nyár folyamán következik be, amikor a hőmérséklet megemelkedik és a növényzet ismét kiszárad. Prof. Rein megemlítette, hogy a legfőbb aggodalma a nyári időszakra vonatkozik, amikor kevesebb tűzeset van, de azok nagyobbak és súlyos következményekkel járhatnak. „Lehet, hogy 100 [kisebb] tűz van az ország egész területén, és mindegyiket egy nap alatt kezelni lehet, vagy lehet egy nyári tűz, amelyet egy hétig nem lehet megállítani, és házakat éget el” – tette hozzá.

Bár a közelmúltban tapasztalt széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelentik azt, hogy a nyár során forgalmas tűzidőszak vár ránk, a tudósok arra számítanak, hogy az Egyesült Királyságban a felmelegedő világ miatt egyre gyakrabban fognak előfordulni olyan időjárási körülmények, amelyek kedveznek a szélsőséges tűzeseteknek, bár évről évre jelentős eltérések tapasztalhatók. A Met Office által végzett kutatás kimutatta, hogy a rendkívüli „tűzidőjárás”, amely a 2022 júliusi pusztító tűzeseteket segítette elő, legalább hatszor valószínűbbé vált az emberi okozta klímaváltozás következtében. A földhasználati módok megváltozása szintén kulcsszerepet játszhat a tűzveszély kialakulásában. „Ami konszenzusra jutott, az az, hogy a klímaváltozással valószínűleg több tűz és esetleg súlyosabb tűzesetek várhatóak” – mondta Rory Hadden, az Edinburgi Egyetem tűzvizsgálati szakértője. „Fel kell készülnünk arra, hogy ezek egyre gyakoribbá válnak.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0m9gm3jwljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük