Gazdaság,  Hírek

Starmer stratégiája: lassítani és gyorsítani a Trump által bevezetett vámtarifákra

A brit kormánytagok, köztük Sir Keir Starmer miniszterelnök, Rachel Reeves pénzügyminiszter és Jonathan Reynolds üzleti miniszter figyelemmel kísérte Donald Trump elnök szerdai bejelentését, amelyben új vámokat jelentett be. Starmer a lakásában, Reeves a dolgozószobájában, míg Reynolds az irodájában, munkatársaival és pizzával kísérve figyelte a történéseket. A brit kormány tagjai közül sokan csak álmodozhatnak arról az erőről, amellyel a múltban a Brit Haditengerészet irányította a kereskedelmet a tengeren. Most azonban a brit kormány kétségbeesetten figyeli az Egyesült Államok és Kína közötti feszültségek növekedését, amely aggasztó hatással van a globális gazdaságra.

A miniszterek között egyre érezhetőbb a feszültség, mivel Trump bejelentette, hogy 10%-os vámot vet ki az Egyesült Államokba érkező összes importtermékre, beleértve az Egyesült Királyságot is. Különösen aggasztó, hogy Kína is reagált az új vámokra, és saját vámokat vezetett be az Egyesült Államokkal szemben. A brit kormány számára most az a kérdés, hogyan lehetne csökkenteni a vámok okozta károkat, esetleg egy kereskedelmi megállapodás révén az Egyesült Államokkal.

A miniszterelnök egy csendes hétvégét tölt Chequers-ben, ahol telefonon próbál kapcsolatba lépni az amerikai tárgyalókkal, akik eddig nem válaszoltak. A februári sajtókonferencián Trump utalt egy lehetséges kereskedelmi megállapodásra, amely mentesíthetné az Egyesült Királyságot a vámok egy részétől. Azóta a brit kormány, élén Michael Ellammal, a Pénzügyminisztérium tapasztalt tagjával, és a miniszterelnök üzleti tanácsadójával, Varun Chandrával, körülbelül húsz fős csapatot alakított ki a tárgyalások lebonyolítására. A tárgyalások során felmerültek ötletek az elektromos járművekre vonatkozó szabályok enyhítéséről, a technológiai cégekre kivetett adók módosításáról, valamint az online biztonsági szabályok változtatásáról is. Azonban ahogy az amerikai kormány felkészült a szerdai bejelentéseire, a tárgyalások lelassultak.

Most, hogy a vámokat bejelentették, a brit kormány számára a kérdés az, hogy az Egyesült Államok hajlandó-e időt és energiát szánni egy megállapodásra. Egy kormányzati forrás szerint a labda most az amerikaiak térfelén van, és mindenki várja, hogy érkezik-e hívás az amerikai partnerek részéről. Az aggodalom az, hogy a gazdasági megállapodás egyoldalú lehet, hiszen a brit kormány nem akarja, hogy a helyzet úgy alakuljon, hogy majd ők keresik meg az Egyesült Államokat.

A kormány eddigi kommunikációja alapján a helyzetet nem kezelik sürgősen. A kabinet titkos bizottsága már hónapok óta készül arra, hogy hogyan reagáljon, ha Trump vámjai életbe lépnek, de most, hogy ez megtörtént, a válasz az, hogy nem reagálnak, és négy héten keresztül kérdezgetik a vállalkozásokat, hogy szeretnék-e, ha a kormány lépéseket tenne. A miniszterek körében nem tapasztalható az azonnali válaszadási vágy, és a helyzetet egyesek már csak a kormányzati tervezés részeként kezelik.

A brit kormány abban bízik, hogy a Trump által okozott zűrzavar ellenére lehetőségük lesz bizonyos meglévő terveik gyorsabb megvalósítására. A pénzügyminiszter, Rachel Reeves, a költségvetési felülvizsgálat során bejelentett összegek előrehozatalán dolgozik, és a kormányzati osztályok is próbálják felgyorsítani a szükséges intézkedések véglegesítését. A hosszú ideje várt ipari stratégiát is próbálják felgyorsítani, amely a brit befektetések növelésére irányul.

Mindezek mellett a brit kormány szembesül a kérdéssel, hogy mennyire tudják megvédeni gazdaságukat a külföldi zűrzavartól. Miközben a kormány tagjai próbálnak a lehető legjobban reagálni a kialakult helyzetre, a jövőbeni lépések még bizonytalanok. A miniszterelnök és a pénzügyminiszter folyamatosan hangsúlyozzák, hogy a kormánynak gyorsabban és hatékonyabban kell cselekednie, de a korábbi ígéretek ellenére a tervek nem mindig valósultak meg. A brit kormány számára ez a helyzet egy lehetőséget kínálhat arra, hogy a jövőben sikeresen reagáljanak a globális gazdasági kihívásokra, azonban a jelenlegi válságban a válaszok és megoldások megtalálása nem tűnik egyszerű feladatnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük