Hírek,  Tech

Ofcom szélesebb jogköröket kér a félrevezető bejegyzések eltávolításához

Sir Andy Cooke, a rendőrség vezető ellenőre, azt nyilatkozta, hogy az Ofcom, az Egyesült Királyság médiahatósága, további hatáskörökre van szüksége ahhoz, hogy eltávolíthassa az olyan posztokat, amelyek hozzájárultak a 2024-es nyári zavargásokhoz. Cooke kifejtette, hogy a közösségi médiában terjedő téves információk eltávolítása túl sokáig tart, ami lehetővé teszi, hogy azok tovább terjedjenek, és jelentősebb hatást gyakoroljanak. Úgy véli, hogy a nemrégiben elfogadott Online Safety Act nem biztosítja az Ofcom számára azokat az eszközöket, amelyek szükségesek az ilyen tartalmak kezeléséhez. „Az Ofcomnak megfelelő kapacitással és képességgel kell rendelkeznie ahhoz, hogy gyorsan eltávolítsa a posztokat, ha hatékonyan szeretnék működni” – mondta Cooke. Hozzátette, hogy ha a tartalmakat nem távolítják el gyorsan, azok vírusként terjednek el.

Az Online Safety Act jelenleg „kevés vagy semmilyen hatással” nincs az olyan forgatókönyvekre, mint a tavaly nyári erőszakos rendbontás, tette hozzá. Az Ofcom azonban a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, hogy az ő feladata nem az egyes tartalmak értékelése vagy a konkrét posztok eltávolítása. „A hatáskörünk arra terjed ki, hogy biztosítsuk, hogy a weboldalak és alkalmazások hatékony rendszerekkel és folyamatokkal rendelkezzenek az illegális anyagoktól való védelem érdekében, és hogy a gyermekek ne találkozzanak más káros tartalmakkal” – mondta a hatóság. „Ha a platformok nem lépnek fel, és ezzel kockára teszik felhasználóikat, számíthatnak arra, hogy végrehajtási intézkedésekkel szembesülnek.”

A zavargások idején az Ofcomot kritikák érték amiatt, hogy nem tettek eleget a hamis és felbújtó tartalmak terjedésének visszaszorítására. Korábban arra a következtetésre jutottak, hogy „világos kapcsolat” állt fenn az angliai rendbontás és a közösségi médiában, valamint üzenetküldő alkalmazásokban közzétett posztok között. Sir Andy e megjegyzéseket akkor tette, amikor az Őfelsége Rendőrségi és Tűzoltósági Ellenőrző Szolgálata közzétette a rendőri válaszról szóló második jelentését, amely a közösségi média hatására összpontosított.

A zavargások során több mint 30 embert tartóztattak le a közösségi médiában közzétett posztjaik miatt, amelyek a Southportban történt három gyermek halála után robbantak ki. Közöttük volt Tyler Kay, 26 éves, és Jordan Parlour, 28 éves, akiket rasszista gyűlöletkeltés miatt 38 és 20 hónap börtönbüntetésre ítéltek. Az első jelentésük a zavargásokról, amelyet 2024-ben publikáltak, arra figyelmeztetett, hogy a rendőrség nem volt felkészülve arra a rendbontásra, amely az Egyesült Királyság bizonyos részein kitört.

Sir Andy megjegyezte, hogy a rendőrség elmulasztotta a lehetőségeket, hogy felkészüljön a széleskörű rendbontásra, és az „extremista nacionalista érzületet” érintő korábbi eseteket alábecsülték. Az új jelentés szerint egyes rendőrségi egységek „kivételesen korlátozott” képességekkel rendelkeztek az online posztok kezelésére, ami erőforrások hiányára vezethető vissza. Cooke arra is felhívta a figyelmet, hogy a közrend megsértésére vonatkozó törvények megváltoztatására van szükség, hogy tovább csökkentsék a félrevezető közösségi média posztok közzétételét.

„A rendőrség nem tudja irányítani vagy ellensúlyozni az online tartalom sebességét és mennyiségét” – mondta. „De jobban kellene értékelniük, hogy a gyorsan változó események megkövetelik tőlük, hogy ellentmondjanak a hamis narratíváknak online, és innovatív megközelítést alkalmazzanak.” Hozzátette, hogy a rendőrségnek ki kell töltenie az információs űrt, amely lehetővé teszi a dezinformáció terjedését, hogy az emberek fellebbezhessenek a tényekkel.

A közösségi oldalaknak életkor-ellenőrzést kell bevezetniük, és szigorítaniuk kell az algoritmusok ajánlásait a fiatal felhasználók számára. A szociális platform már teszteli az arcfelismerést érzékeny tartalmakhoz való hozzáférés érdekében. A BBC News felfedezte, hogy a fórum, amelynek több ezer tagja van, legalább 50 halálesettel hozható összefüggésbe az Egyesült Királyságban. A Nigel Farage és David Lammy által vezetett műsorok vizsgálata a hatóság által határozatlan ideig felfüggesztett hat ügy közé tartozik. A családok azt akarják, hogy egy olyan weboldalt, amely a szeretteik haláláról számol be, távolítsanak el, miközben az online szabályozó új hatásköröket kap.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0jzj18w77yo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük