
Női űrhajósok biztonságban tértek vissza a Földre a Blue Origin küldetés után
Katy Perry, a világszerte ismert popikon, és öt másik nő sikeresen tért vissza a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. A repülés során Perry mellett ott volt Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, valamint Gayle King, a CBS bemondója, aki elmondta, hogy az út egyik fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer (62 mérföld) magasságba emelkedett, átlépve a nemzetközileg elismert űrbeli határt, és néhány pillanatnyi súlytalanságot tapasztaltak meg.
A fedélzeten volt Aisha Bowe, egy volt NASA rakétatudós, Amanda Nguyen, a polgári jogok aktivistája, és Kerianne Flynn, filmes producer is. A New Shepard rakéta a texasi nyugati indítóhelyről emelkedett a levegőbe helyi idő szerint 08:30-kor (14:30 BST). A kapszula ejtőernyővel segített lágy landolással tért vissza a Földre, míg a rakéta erősítője szintén visszatért Texasba. A kapszulában a visszaszerző csapat érkezésére ünneplés hallatszott, ahogyan Jeff Bezos megnyitotta a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki elsőként szállt ki. „Nagyon büszke vagyok erre a csapatra,” mondta könnyek között. „Nem tudom szavakba önteni.” Megállt, majd hozzátette: „Kivertem az ablakon, és láttuk a Holdat.” „A Föld olyan csendesnek tűnt,” mondta, hozzátéve, hogy nem ezt várta. „Csendes volt, de igazán élő.”
Katy Perry következett, aki megcsókolta a földet, és egy margarétát emelt a magasba – a lánya neve ugyanis Daisy. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet. „Csak szerettem volna egy pillanatra a földdel lenni, csak értékelni azt egy másodpercre,” mondta. Az utolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott, és kiáltotta: „Elmentem az űrbe!”
A földön egy hírességekből álló közönség figyelte az indítást. Khloé Kardashian a megfigyelőplatformról nyilatkozva elmondta: „Nem is gondoltam, hogy ennyire érzelmes lesz, nehéz elmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok.” Hozzátette: „Bármit is álmodsz, elérhető. Különösen a mai világban. Álmok nagyok, kívánj a csillagokra – és egy nap talán te is közöttük lehetsz.”
Oprah Winfrey barátjáról, Gayle Kingről beszélt, aki elárulta, hogy idegesen repül. „Amikor repülünk, ő minden apró zörejnél valakinek az ölében ül,” mondta. „Igazi, valódi félelme van a repüléssel kapcsolatban. És ez… ez ő, aki legyőzi a félelmét.”
A repülőgép teljesen automatikus volt, nem igényelt pilótát, a legénység nem irányította manuálisan a járművet. Az utolsó teljes női űrrepülés több mint 60 éve történt, amikor Valentina Tereskova, a szovjet űrhajós, az első nőként repült a világűrbe a Vostok 6 űrhajón. Azóta nem volt hasonló női űrrepülés, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek a tudományhoz.
Az űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, ezért minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Ugyanakkor egyes kritikusok hangsúlyozzák, hogy ez turizmus, nem pedig űrtudomány, és a professzionális űrhajósok küldetéseket teljesítenek, beleértve a tudományos kutatásokat is, az emberiség javára. Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai ügyekkel foglalkozó tanácsadója úgy nyilatkozott, hogy „a hírességek nem az emberiség küldöttei – saját okokból mennek az űrbe.”
Az űrrepülés a közösségi médiában vegyes reakciókat váltott ki, az lelkesedéstől a haragig terjedően. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózatának tagja elmondta: „Sok olyan megjegyzést láttam a közösségi médiában, amelyek azt mondták, hogy ‘ez olyan, mint a Valóságshow háziasszonyai Marsra mennek’ vagy ‘ez az oligarchia az űrben, olvassák el a helyzetet, a időzítés borzalmas’.” Ugyanakkor: „Sok pozitív vélemény is volt. Az emberek azt mondták: ‘Ó, ez olyan menő. Katy Perry az űrbe megy.'”
A repülés utáni sajtótájékoztatón két nő vitatta a küldetés kritikáját, például annak költségeit illetően. „Úgy érzem, hogy bárki, aki bírálja, nem igazán érti, mi történik itt,” mondta Gayle King. Lauren Sánchez pedig elmondta, hogy nagyon felháborította a kritika, és szeretné, ha a kétkedők ellátogatnának a Blue Originhez, hogy lássák a több ezer alkalmazottat, akik „szívüket és lelküket” beleteszik a küldetésekbe.
A Blue Origin egy magánűrvállalat, amelyet 2000-ben alapított Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította. Bár a Blue Origin nem tette közzé a jegyárakat, 150 000 dolláros (körülbelül 114 575 font) előleg szükséges a hely lefoglalásához, ami hangsúlyozza az ilyen korai repülések exkluzivitását. Az alacsony pályás turizmus mellett a cég hosszú távú űrinfrastruktúrát is fejleszt, beleértve az újrahasználható rakétákat és a holdi leszálló rendszereket.