
Kóbor csimpánzok erdei elsősegély alkalmazásáról készült felvétel
Ugandában, a Budongo-erdő mélyén végzett új kutatások során tudósok figyelték meg, hogy a csimpánzok különféle gyógyító növényeket használnak nyitott sebek és egyéb sérülések kezelésére. Az Oxfordi Egyetem kutatócsoportja együttműködve a helyi csapattal rögzítette az állatok elsősegélynyújtó tevékenységét, amely többek között saját maguk és néha egymás sebesüléseinek ellátására is kiterjedt. A kutatás egy tavalyi felfedezésre épít, amely szerint a csimpánzok bizonyos növényeket keresnek és fogyasztanak, hogy saját magukat gyógyítsák. A tudósok évtizedes tudományos megfigyeléseket is összeállítottak annak érdekében, hogy katalogizálják a különböző módokat, ahogyan a csimpánzok a „erdő elsősegélyét” alkalmazzák.
A kutatás, amely a Frontiers in Ecology and Evolution tudományos folyóiratban jelent meg, hozzájárul a primátusok – köztük a csimpánzok, orangutánok és gorillák – természetes gyógymódokat alkalmazó viselkedésének egyre bővülő bizonyítékához. Elodie Freymann, a kutatás vezetője elmondta, hogy „egy egész viselkedési repertoár áll a csimpánzok rendelkezésére, amikor betegek vagy sérültek a vadonban – hogy kezeljék magukat és fenntartsák a higiéniát”. A kutatók megfigyelték, hogy a csimpánzok különböző növényeket használnak: ezeket a sebekre dörzsölik, vagy megrágják, és a pépesített anyagot alkalmazzák a nyitott sérülésekre.
Az egyik megfigyelés során egy nagyon fiatal nőstény csimpánzot láttak, amint növényi anyagot rágcsálva alkalmazta azt az anyja testén lévő sérülésre. Más esetekben a csimpánzok olyan állatok sebeit is ellátták, akikkel nem álltak rokoni kapcsolatban. Dr. Freymann különösen izgalmasnak tartja ezt a megfigyelést, hiszen ez újabb bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a vad csimpánzok képesek az empátiára. A kutatók évtizedek óta gyűjtött megfigyeléseket is áttekintettek, amelyek közül sok egy helyi terepállomás naplójából származik, amely a fővárostól, Kampalától északnyugatra található erdőben van. Ezek az anekdotikus bizonyítékok az 1990-es évekre nyúlnak vissza, amikor helyi terepstaffok, kutatók és látogatók írták le a megfigyelt érdekes viselkedéseket.
A naplóban olyan esetek szerepelnek, mint a levelek dörzsölése a sérülésekre, és csimpánzok segítése abban, hogy eltávolítsák a lábukra akadt csapdákat. Különböző, meglepően emberi higiéniás szokásokat is találtak: az egyik feljegyzés arról számol be, hogy egy csimpánz leveleket használt, hogy megtisztítsa magát a székelés után. A kutatók korábban már azonosították azokat a növényeket, amelyeket a csimpánzok kerestek és fogyasztottak, amikor megsérültek. Ezeket a növényeket mintaként vették, és a tesztelés során kiderült, hogy a legtöbbjük antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik.
A csimpánzok nem az egyetlen nem emberi majmok, akik tisztában vannak a növényi alapú gyógyászat előnyeivel. Egy nemrégiben végzett kutatás során egy vadon élő orangutánt figyeltek meg, amint rágott levélanyagot használt egy arcfelületi sérülés gyógyítására. A tudósok úgy vélik, hogy a vadon élő majmok viselkedésének tanulmányozása és a csimpánzok által használt növények megértése segíthet új gyógyszerek felfedezésében. Dr. Freymann a BBC Newsnak elmondta: „Minél többet tanulunk a csimpánzok viselkedéséről és intelligenciájáról, annál inkább rájövünk, hogy mennyire keveset tudunk valójában a természet világáról.”
„Ha itt, ebben az erdőben lennék, élelem és gyógyszer nélkül, kétlem, hogy sokáig életben maradnék, főleg, ha sérült vagy beteg lennék.” – tette hozzá. „De a csimpánzok virágoznak itt, mert tudják, hogyan férhetnek hozzá ennek a helynek a titkaihoz, és hogyan találják meg mindazt, amire szükségük van a túléléshez.”

