
Alacsony folyóvízszintek aggasztják a vízellátást
Az Egyesült Királyság folyói az utóbbi időszakban rendkívül alacsony vízszintet mértek, és a következő három hónapban a helyzet várhatóan tovább romlik – figyelmeztetett a Környezetvédelmi és Hidrológiai Központ (CEH). Ez a figyelmeztetés a legszárazabb tavaszra vonatkozik, amely Angliában 1961 óta nem fordult elő, és az északi területek a legszárazabb évkezdetet tapasztalják csaknem egy évszázada. A becslések szerint májusban az Egyesült Királyság szinte minden területén alacsony vagy a normálisnál alacsonyabb folyók vízszintjére lehet számítani, kivéve Anglia délnyugati részét és Dél-Wales-t. A Környezetvédelmi Ügynökség közölte, hogy az ország közepes kockázatú aszályhelyzetben van, és figyelmeztette a háztartásokat a vízkorlátozások lehetőségére.
Mark Owen, az Angling Trust halászati vezetője és a Nemzeti Aszálycsoport tagja hangsúlyozta, hogy a következő 2-3 hét kulcsfontosságú lesz annak meghatározásában, hogy az ország aszályhelyzetbe kerül-e. Jelenleg az Egyesült Királyság nem szenved aszálytól, de az eddigi rendkívül száraz időjárás már most is érezteti hatását. Számos gazdálkodónak már most öntöznie kell a növényeit, ahelyett hogy a csapadékra támaszkodna, ami általában csak később szokott megtörténni az évben. Nick Deane, a norfolki aratás gazdája a BBC Newsnak nyilatkozva elmondta, hogy márciusban kezdte el öntözni a földjeit. „Mérlegelnünk kell a vízfogyasztást, és el kell döntenünk, hogy mely területekre irányítjuk a vizet a növények növekedésének fenntartása érdekében” – mondta. Figyelmeztetett arra, hogy ha a száraz időjárás elhúzódik, a gazdák nehezen fognak tudni élelmiszert termelni, és több importálására lesz szükség.
Az idei száraz és napos időjárás következtében az Egyesült Királyságban idén több tűzeset történt, mint bármely más évben. Az utolsó aszály 2022 júniusa és augusztusa között zajlott, ami az ötödik legszárazabb nyárnak számít a 1890 óta tartó nyilvántartásban, és együtt a legforróbb nyár volt 2018-al. Öt vízszolgáltató bevezetett locsolási tilalmakat, amelyek 19 millió embert érintettek, a víziutak mozgását pedig korlátozták. Ezt az aszályt hat hónap rendkívül száraz időjárás előzte meg. Azonban a 2024-es csapadékos nyár és a mérsékelten csapadékos tél miatt a vízkészletek jelenleg kedvezőbb helyzetben vannak, a vízszolgáltatók pedig nagyobb tartalékokkal rendelkeznek. Az év eleji száraz időjárás azonban kockázatokat rejt magában. Stephen Turner, a brit Környezetvédelmi és Hidrológiai Központ hidrológusa elmondta, hogy ez „potenciálisan nagyobb kockázatot jelent a vízkészletekre később az évben, különösen, ha a száraz időjárás folytatódik”.
Richard Thompson, a Nemzeti Aszálycsoport elnöke múlt héten figyelmeztetett, hogy a vízszolgáltatóknak vízkorlátozásokat kell bevezetniük, ha a száraz időjárás folytatódik. Jelenleg a legfontosabb kérdések közé tartozik, hogy mikor fog újra esni az eső, és ha esik, mennyi csapadék várható. Vannak jelek arra, hogy eső érkezik a következő héten, amikor is nyugatról zavaros időjárás várható. Az ivóvíz forrása a régiók földrajzi és geológiai viszonyaitól függően változik. Általánosságban elmondható, hogy Anglia déli részén hosszabb időbe telik, míg aszály keletkezik, de a megszabadulás is hosszabb ideig tart. Ennek oka, hogy a csapadék nagy része a föld alatt tárolódik, és hosszú időbe telik, míg eléri a folyókat és a vízkészleteket. Ezzel szemben Anglia északi részén az aszály gyorsan kialakul, de gyorsan meg is szűnik, mivel a víztározók intenzívebben használatosak.
A vízszolgáltatók locsolási tilalmakat vezetnek be, amikor a vízkészleteik a meghatározott alacsony szintre kerülnek. Ha az aszályviszonyok súlyosbodnak, a kormány korlátozhatja a mezőgazdasági öntözést, csökkentheti a vízi járművek mozgását, és korlátozhatja a víz mennyiségét a nem létfontosságú üzletek számára, például az autómosók számára. Extrém esetben a háztartások és vállalkozások számára elérhető víz mennyiségét is korlátozhatják, de ilyen esemény utoljára 1976-ban fordult elő.
A vízipari vezetők és a Nemzeti Gazdálkodói Szövetség (NFU) arra kérik a kormányt, hogy tegyen többet annak érdekében, hogy az Egyesült Királyság legszárazabb részei biztonságos vízellátással rendelkezzenek a jövőbeli aszályokkal szemben. A Water UK, amely a vízipart képviseli, új nemzeti vízhálózat kiépítését szorgalmazza Angliában, amely csövekből, csatornákból és víztározókból állna, hogy a legnedvesebb területekről a legszükségesebb helyekre irányítsa a vizet. A gazdák azt állítják, hogy több kormányzati támogatásra és kevesebb bürokratikus akadályra van szükségük saját víztározóik építéséhez, hogy elláthassák gazdaságaikat. Mr. Deane öt másik gazdával, köztük gyümölcstermelőkkel együtt saját víztározót épített. A projekt négy évet vett igénybe, és költsége meghaladta az egymillió fontot. Eddig már 15%-át felhasználták a tárolt víznek az idei száraz körülmények között. Azonban a csoport elmondta, hogy a tervezési engedély megszerzése költséges és nehézkes volt. A kormány szóvivője elmondta, hogy dolgoznak a mezőgazdasági szektorral a vízellátás fokozásán és azon csoportok létrehozásán, amelyek segítségével a gazdák együttműködhetnek saját víztározóik fejlesztésében. Hozzátette: „Több mint 104 milliárd fontnyi magánszektorbeli befektetést biztosítottunk a létfontosságú infrastruktúra finanszírozására, beleértve kilenc új víztározót is, hogy biztosítsuk a jövőbeli vízellátásunkat a gazdák számára.” A hosszan tartó száraz időjárás összefüggésbe hozható az úgynevezett „blokkoló magasnyomású” rendszerekkel, amikor egy magasnyomású időjárási rendszer megreked. A tudósok azonban nem tudják, hogy ez a blokkolt minta összefügg-e a klímaváltozással. A globális felmelegedés

