Hírek,  Tech

A repülőgépek GPS-ét hackelik: új órák segíthetnek a biztonságuk megőrzésében

2024. január 17-én egy Ryanair járat Londonból Vilnius felé tartott, amikor a gép hirtelen megszakította a leszállási manővert. A Boeing 737 MAX 8-200-as típusú repülőgép már körülbelül 850 láb (259 méter) magasságban volt, amikor a fedélzetén található globális helymeghatározó rendszer (GPS) jele váratlan zavarokat szenvedett el, ami miatt sürgős eltérítést kellett végrehajtaniuk. A gép végül mintegy 400 kilométerre, Varsóba kényszerült elterelni, a litván légiközlekedési hatóságok pedig később megerősítették, hogy GPS-jel interferenciáról van szó. Ez az eset nem volt egyedülálló, hiszen az utolsó három hónap során több mint 800 GPS-jel interferenciát regisztráltak a litván légterében. És nemcsak Litvánia, hanem Észtország és Finnország is aggodalmának adott hangot, mivel Oroszországot vádolják azzal, hogy technológiát alkalmaz a NATO keleti szárnyának közelében található műholdas navigációs jelek zavarására, bár Oroszország ezt tagadja.

A GPS zavarásának következményei nemcsak a légiközlekedésre korlátozódnak. A GPS hiányában életünk gyakorlatilag leállna. Egy 2017-es kormányzati jelentés szerint a rendszeres GPS-zavarás akár napi 1,4 milliárd font veszteséget is okozhatna az Egyesült Királyság pénzügyi, villamosenergia- és kommunikációs rendszereiben. A GPS működése azon alapul, hogy a felhasználók több műholdtól jeleket kapnak, és az, hogy mennyi idő alatt érkezik a jel, segít meghatározni a pontos helyünket. A GPS rendszerek pontos időtartamának méréséhez nagy precizitású atomórákra van szükség, amelyek képesek 100 milliárd másodperc pontossággal kommunikálni a műholdakkal. Ez a precíz időmérés kulcsfontosságú a világ számos gazdasági tevékenységében, beleértve a kommunikációs rendszereket, az elektromos hálózatokat és a pénzügyi hálózatokat.

A GPS zavarásának problémája miatt egy brit tudósokból álló csoportot, akiket „Időuraknak” neveztek el, kértek fel arra, hogy találjanak megoldást. A terv az, hogy kifejlesszenek egy biztonságos alternatívát a GPS számára, amely az új atomórák hordozható használatán alapulna, elkerülve ezzel a műholdak jeleit, amelyek zavarhatóak. A megvalósítás azonban rendkívül nehéz feladat, mivel atomenergia kihasználására, új óra típusok kifejlesztésére és az idő mérésének módjának megváltoztatására van szükség – mindez néhány éven belül.

A brit kormány az utóbbi hónapokban kutatási kezdeményezéseket indított a GPS zavarásának kezelésére. Az új prototípusok megbízható eszközökké alakítása, amelyeket a jövőben akár okostelefonokba is beépíthetnek, hatalmas vállalkozás, és az új technológia iránti igény egyre sürgetőbbé válik. A kihívás hasonlítható John Harrison 18. századi találmányához, aki kifejlesztette a hordozható tengeri órát, amely megoldotta a hosszúsági problémát, új kereskedelmi korszakot teremtve. Háromszáz év elteltével a kutatók ismét versenyt futnak, hogy tökéletesítsenek egy új órát a GPS probléma megoldására, és a hatás legalább olyan átalakító erejű lehet.

A brit időmérő laboratóriumok vezető tudósa, Dr. Helen Margolis hangsúlyozta, hogy a történelem azt mutatja, hogy minden alkalommal, amikor javul a pontos idő mérésének képessége, új alkalmazások jelennek meg, amelyek lehetővé teszik olyan dolgokat, amelyeket korábban senki sem álmodott. 1967-ben a világ időmérői, egy államközi testület, megállapodtak abban, hogy az időt atomórák segítségével definiálják, nem pedig a Föld forgásával. Ez a váltás olyan radikális változást hozott, mint Harrison órája, és megalapozta a GPS és hasonló űralapú rendszerek működését.

A GPS alternatívájának keresése a kvantumtechnológiák területén zajlik, ahol az atomok manipulálásának módjait kutatják. Az utóbbi években a téma körül sok beszéd a kvantumszámítógépek fejlesztésére irányult, amelyek állítólag felülmúlják a leggyorsabb szuperszámítógépeket is. Azonban egy csendes forradalom a navigáció és az idő mérésének javítása terén már zajlik, és a kvantumtechnológia ezen a területen fogja először megmutatni hatását.

A kormány által tavaly decemberben létrehozott brit Kvantum Alapú Pozicionálás és Időzítés Központ (QEPNT) célja, hogy kifejlessze ezeket az új eszközöket. A kutatók már a közeljövőben, 2-5 éven belül, várhatóan forgalomba hoznak valamilyen navigációs rendszert. A kutatás középpontjában álló új atomórák kifejlesztése érdekében az NPL kutatói egy úgynevezett optikai órát tökéletesítenek, amely 100-szor pontosabb, mint a legjobban teljesítő cézium órák. Az optikai órák a lézerfény segítségével működnek, és ha ezek átveszik a cézium órák helyét az időmérés terén, a másodperc definícióját is meg kell változtatni.

A jövőbeli cél az, hogy a brit pénzügyi, telekommunikációs és nemzetbiztonsági rendszerek átálljanak az új technológiára, de ennek megvalósítása évtizedek kérdése. A GPS zavarásának problémája egyre sürgetőbbé válik, mivel az incidensek száma nő, és a tudósok folyamatosan dolgoznak azon, hogy megoldásokat találjanak. A „Time Lords” és a kvantumkutatók öröksége lehet, hogy megváltoztatják az idő mérésének módját, és megvédik az Egyesült Királyság kritikus rendszereit a GPS támadásoktól.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cq6yg204pvmo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük