Gazdaság,  Hírek

Fakad a brit gazdaság: mennyire legyünk optimisták?

Az Egyesült Királyság gazdasága a 2023-as év elején 0,7%-os növekedést mutatott, ami felülmúlta a várakozásokat. Míg ez az eredmény biztató, a szakértők szerint ez a növekedési ütem nem fog tartósan fennmaradni. A gazdasági adatok jelentősége abban rejlik, hogy a magasabb növekedési ütem általában azt jelenti, hogy az emberek valamivel többet keresnek, többet költenek, és ennek következményeként új munkahelyek is teremtődnek. A növekedés bejelentése előtt a szakértők 0,6%-os bővülést vártak január és március között, a 2023-as év utolsó három hónapjához viszonyítva. Az, hogy a tényleges szám 0,7%-ra emelkedett, arra utal, hogy az emberek hajlandóbbak voltak többet költeni, mint ahogy azt előre jelezték.

A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS), amely számolja az ilyen adatokat, kiemelte, hogy a szolgáltatások, például a kiskereskedelem, vendéglátás és pénzügyi szolgáltatások terén különösen erős volt a költés. Az ONS tavalyi márciusi bővülési adatokat is felülmúlta, hiszen a szakértők nem vártak növekedést, a gazdaság mégis 0,2%-os bővülést mutatott ebben a hónapban. Bár az Egyesült Királyság növekedési üteme 1% alatt van, ez mégis magasabb, mint amit más nagy gazdaságok mutattak világszerte. Az Egyesült Királyság a G7-es országok közül a legmagasabb növekedést érte el, a G7 pedig olyan országokat foglal magában, mint az Egyesült Államok, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország és Japán.

Ezek az országok egy jelentős kereskedelmi sokkal néznek szembe, amelyet az Egyesült Államok által bevezetett vámok okoznak az év elején. Ezek a vámok az Egyesült Államokba irányuló importált áruk árát megemelik, ami azt jelenti, hogy az Egyesült Államok valószínűleg kevesebb árut vásárol más országoktól, beleértve az Egyesült Királyságot is. Ennek ellenére az, hogy az Egyesült Királyság képes volt felülmúlni a várakozásokat ebben a nehéz időszakban, ígéretes jel. Az Egyesült Államok a legnagyobb külföldi piaca az Egyesült Királyságnak az Európai Unión kívül, így a tengerentúli események jelentős hatással vannak a brit gazdaságra.

Donald Trump „Felszabadulási Napja” április 2-án történt, amikor bejelentette, hogy a legtöbb vámot eltörlik, és a vámok rövid időn belül életbe léptek. Ez az időszak azonban már túllépett a legfrissebb gazdasági adatok mérési időtartamán, így a vámok teljes hatását még nem láthatjuk. Sok vállalkozás előre számított a vámok bevezetésére, ezért igyekeztek azokat megelőzően exportálni az árukat az Egyesült Államokba. Ez a megnövekedett termelés és eladás hozzájárult a gazdaság növekedéséhez január és március között.

Paul Dales, a Capital Economics közgazdásza megjegyezte, hogy ez a növekedés „lehet, hogy a legjobb, amit az évben elérhetünk”. Ennek oka, hogy az Egyesült Királyság exportja az Egyesült Államokba valószínűleg csökkenni fog a vámok bevezetésével, ami lassíthatja a gazdaság növekedését. Az Egyesült Királyság a közelmúltban megállapodást kötött az Egyesült Államokkal, amely bizonyos vámok csökkentésére irányult, de egyelőre nem világos, mikor lépnek ezek életbe, mivel a részletek még kidolgozás alatt állnak.

Bár a brit gazdaság növekedésének pozitív hatásait nem mindenki tapasztalja meg, ezt részben az április elején bevezetett különféle díjak és adók emelkedése is magyarázza. Az energia-, víz-, telefon- és szélessávú internet díjak mind emelkedtek, miközben a helyi adók, autós adók és a tévékészülékek licence is drágábbá váltak. Számos vállalkozás aggasztónak találja, hogy a társadalombiztosítási járulékok emelkedése és a minimálbér növekedése miatt nem tudnak annyi munkavállalót felvenni. A legfrissebb felmérések szerint a tartozással rendelkező emberek körében a stressz és szorongás magas szinten áll, de segítség is elérhető.

A Newcastle-i Városi Tanács lépései, amelyek az utazási korlátozások enyhítésére és a brit és az EU közötti adminisztratív terhek csökkentésére irányulnak, hasonló kezdeményezéseket követnek más hatóságok részéről, például Durhamban. Ezek az adatok most alkalmat adnak arra, hogy egy kis optimizmusra legyen okunk, és hogy a brit gazdaságot sikeresen népszerűsíthessük a világ többi része előtt. Az Egyesült Királyság gazdasága tehát a várakozásoknál gyorsabban nőtt január és március között, mielőtt az áprilisi adóemelések hatályba léptek volna.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvgv99e10kzo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük