
Finnország versenyez Európa startup fővárosának címéért
Helsinki egyik figyelemre méltó projektje a közelmúltban újabb lépést tett előre, hiszen a városban megkezdődött a legnagyobb start-up campus építése, amely Európában is kiemelkedő szerepet játszhat majd. A Maria 01 elnevezésű közösségi tér és eseményhelyszín már eddig is rengeteg lehetőséget kínált az innovatív vállalkozások számára. Az építkezés célja, hogy a város szívében egy újabb központot hozzanak létre, amely a technológiai start-upok és a nagyobb vállalatok együttműködését segíti elő. Az eddigi Maria 01 létesítmények már most is körülbelül 240 start-upot befogadnak, melyek a város első kórházának egykori épületeiben működnek. Ez a kórház a 19. században alakult, és híres volt arról, hogy pestises betegeket kezeltek benne.
A jelenlegi 20,000 négyzetméteres terület különösen a egészségügyi technológiák, mesterséges intelligencia, kiberbiztonság, játékfejlesztés és védelmi technológia területén tevékenykedő vállalatok számára szolgál innovációs központként. Sarita Runeberg, a Maria 01 vezérigazgatója hangsúlyozza, hogy a közösségépítés alapvető aspektusa az egész helyszín működésének. „Az egész hely igazán a közösségről szól. Összehozzuk az embereket, hogy kapcsolatokat építsenek, és különféle forrásokat találjanak vállalkozásuk növekedéséhez” – mondja Runeberg, hozzátéve, hogy az irodai környezetet számos szórakozási lehetőség, például biliárdasztal, asztali foci, futó- és jégfürdő klubok, valamint egy igazi finn szauna is színesíti.
A Maria 01 a nordikus országokban jól megalapozott közösségi munkatér-koncepció legnagyobb példája. A Helsinki város által részben támogatott nonprofit szervezetként működő Maria 01 már több mint 6 millió eurót fektetett a központ fejlesztésébe 2016 óta. Runeberg meggyőződése, hogy a campus 2028-ra Európa legnagyobb start-up campusává válik, mivel három új épület elkészülésével a terület összesen 50,000 négyzetméterre bővül. Emellett a közeljövőben elindítanak egy olyan gyorsító programot is, amely a nagy növekedési potenciállal rendelkező start-upok támogatására és irányítására összpontosít.
A központ jelenlegi és korábbi tagjai már összességében több mint 1 milliárd eurónyi tőkét vonzottak be, ami a finn start-upok éves korai szakaszú finanszírozásának körülbelül 40%-át jelenti. Ruben Byron, egy belga start-up társ-alapítója, aki felhőszolgáltatásokat kínál mesterséges intelligencia fejlesztőknek, elmondja, hogy a központ segítségével sikerült növelnie a vállalkozását, és már 40 fős csapatot irányítanak a régi kórház épületeiből, valamint távmunkában.
Bár Finnország nem olyan érett, mint más európai start-up központok, mint például Svédország vagy az Egyesült Királyság, az utóbbi két évtizedben fokozatosan elnyerte a technológiai színtér figyelmét. A 5,6 milliós kis nordikus ország eddig 12 „unicorn” vállalatot hozott létre, amelyek értéke meghaladja az egy milliárd dollárt. Ezek között található az Oura alvás- és fitneszkövető gyűrű, a Supercell és a Rovio játékfejlesztő cégek, valamint a Wolt étteremlánc.
A Startup Blink globális indexe, amely több mint 100 ország start-up ökoszisztémáját térképezi fel, tavaly Finnországot a nyugat-európai start-up ökoszisztémák 7. legjobbjának, míg a világ 14. legjobbjának rangsorolta. Az index a Maria 01-hez hasonló központok mellett kiemeli az állami és egyetemi támogatás magas szintjét, valamint a Slush-t, amely egy éves nonprofit találkozó a globális start-upok és befektetők számára. A finn üzleti kultúra átláthatósága és nyitottsága is hozzájárul ahhoz, hogy a fiatal vállalkozók szívesen telepednek le az országban.
A finn kormány, amely 2023-ban lépett hatalomra, arra törekszik, hogy az országot még magasabbra emelje a globális rangsorokban, és dinamikus start-up és növekedési vállalati ökoszisztémát alakítson ki. A Business Finland, a kormányzati ügynökség, amely a befektetéseket és az innovációt népszerűsíti, 2024-ben már 112 millió eurót fektetett a start-upokba, ami 30%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A céljuk, hogy olyan környezetet teremtsenek, amely lehetővé teszi a forradalmi start-upok kibontakozását és a globális kihívások kezelését.
Finnország gazdasága 2023-ban recesszióba került, és jelenleg lassú fellendülést mutat, a Finn Bank előrejelzése szerint az idei növekedés kevesebb mint 1%-ra várható. Az ország emellett próbálja vonzani a globális tehetségeket, start-up engedélyeket kínálva azoknak a nemzetközi alapítóknak, akik szeretnék fejlődni vállalkozásukkal Finnországban. A Business Finland által biztosított úgynevezett „soft-landing” támogatási csomag segítséget nyújt a vállalkozóknak a kezdeti szakaszban.
Bár Finnország start-up ökoszisztémája folyamatosan fejlődik, a jövőbeli versenyképessége a viták középpontjában áll. Miközben sokan bíznak a növekedés folytatásában, a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a kormányzati intézkedések népszerűsége csökken a vállalkozók körében. Az adók emelkedése és a szigorodó állampolgársági feltételek aggodalmat keltenek, és kérdéses, hogy ezek a tényezők mennyire befolyásolják a külföldi vállalkozók Finnországba való vonzását.
Finnország tehát izgalmas időszak elé néz, ahogy a Maria 01 és hasonló kezdeményezések révén próbálja megerősíteni helyét az európai start-up térképen. Az új campus építése, a közösségi támogatás, valamint a kormányzati kezdeményezések együttesen egy olyan jövőt ígérnek, amely tele van lehetőségekkel a finn innovációs szektor számára.
