
Kinek higgyünk az időjárás-előrejelzésben?
Február hónapban Észak-Queensland, Ausztrália területén hat hónapnyi eső zúdult a településekre, ami sok helyi lakos számára álmatlan éjszakákat jelentett, tele bizonytalansággal, hogy másnap reggel milyen szintű áradásra és károkra ébrednek. Különösen nehéz helyzetben volt Andrew Brown, aki nappal kiberbiztonsági oktató, de emellett amatőr időjárás-előrejelzőként is tevékenykedik. Kevesen tudják, hogy Mr. Brown a Wally’s Weather Facebook-oldal létrehozója, amelynek követőtábora 107 000 fő, és havi 24 millió megtekintést generál, a queenslandi időjárásra fókuszálva. A rekordot döntő áradások idején, amikor 400 embernek kellett elhagynia az otthonát, Mr. Brown folyamatosan posztolt, még az éjszaka közepén is felébredt, hogy frissítéseket oszthasson meg, egyfajta felelősségtudattal a közönsége iránt. Amikor észrevette, hogy radarja szerint öt órányi megállás nélküli eső várható, korábban elhagyta a munkahelyét, hogy értesítse nemcsak a Facebook-követőit, hanem főnökeit, kollégáit, feleségét és felnőtt gyermekeit is.
„Amikor komoly időjárási esemény történik, próbálsz minél több előrejelzést adni az embereknek” – mondta Mr. Brown. Townsville-ben él, amely a régió központja, és ahol januártól márciusig tart a forró, párás esős évszak. „Az emberek tudni akarják, mi történik, mert még ha áram nélkül is maradnak, valószínűleg internetkapcsolattal még rendelkeznek. Ezek a rendszerek gyakran éjszaka csapnak le, amikor nem látható, mi történik, ezért úgy érzed, te vagy a szemük és fülükként” – tette hozzá.
Mr. Brown aktív és elkötelezett Facebook-közönsége jól mutatja, hogy egyre többen fordulnak a közösségi médiához hírekért és időjárás-előrejelzésekért. Az Egyesült Államokban a felnőttek 20%-a így kap információkat, a Pew Research Center adatai szerint. Az emberek ugyanolyan figyelemmel követik a Facebook-influencereket, mint a hagyományos újságírókat, sőt, sok esetben jobban figyelnek rájuk, mint a mainstream médiára a YouTube-on, Instagramon és TikTokon – állítja a Reuters Intézet és az Oxfordi Egyetem tanulmánya.
Daniel Angus professzor, a Queenslandi Technológiai Egyetem Digitális Média Kutatóközpontjának igazgatója megjegyezte, hogy a közönség bizalomvesztése a mainstream médiával és a kormányzati forrásokkal szemben hozzájárult az időjárási influencerek, mint Mr. Brown Wally’s Weather oldalának népszerűségéhez. „Az időjárási influencerek különösen a vidéki és regionális területeken nyernek teret, mivel rendkívül helyspecifikus, valós idejű frissítéseket nyújtanak, amelyeket a mainstream média gyakran figyelmen kívül hagy” – hangsúlyozta Prof. Angus. „Közvetlen kapcsolatban állnak a közönséggel, személyre szabott elemzéseket kínálnak, és reagálnak a közösségi aggályokra, ahogyan a hagyományos hírmédia nem szokott.”
Ugyanakkor Prof. Angus felhívta a figyelmet arra, hogy az időjárási influencerek hajlamosak a pánikkeltésre, ahogy azt a Townsville-ben működő Higgins Storm Chasing is tette, amelyet 2018-ban kritikával illettek, mert történelmi szintű csapadékot és áradásokat jósoltak, ami végül nem következett be. „Az időjárási influencerek gyakran túloznak és eltúlzott állításokat tesznek, mivel nem állnak olyan szigorú normák és következmények előtt, mint a mainstream és hivatalos kormányzati források, ami pánikkeltéshez és félretájékoztatáshoz vezetett” – magyarázta Prof. Angus. „Azt kell megértenünk, hogy ők egy figyelemgazdaság részei. Minél több szemet vonzanak, annál több elköteleződést látnak.”
Andrew Brown, a Wally’s Weather mögött álló ember, önképzett meteorológus, aki informatikai mesterdiplomával és számos egyéb technológiai képesítéssel rendelkezik. Az előrejelző berendezésekbe való befektetése olyan jelentős volt, hogy három évvel ezelőtt bevezette a fizetős előfizetéseket, amelyek főként a költségeit fedezik. A mesterséges intelligencia fejlődése szerint több időt ad neki a pontos adat-elemzésre és a követőivel való kommunikációra. Egyúttal lehetőséget teremt számára, hogy kiterjeszkedjen egy ausztráliai szintű működésre.
Az időjárás-influencerek világában pénzt is lehet keresni. Colorado állambeli Andrew Markowitz meteorológiai diplomával rendelkezik, teljes munkaidőben egy energiacégnél dolgozik, de egy TikTok időjárási oldalon 135 000 követője van. Az élő közvetítésekből származó adományok, szponzorációk és márkakapcsolatok révén Markowitz havonta akár több ezer dollárt is kereshet. „Ez biztosan nem elég ahhoz, hogy felmondjak, és nem is szeretném. Csak szórakozásnak tekintem, amit általában utazásra költök” – mondta.
Mr. Brown visszatérve Ausztráliába elmondta, hogy szeretne visszavonulni az oktatástól, és több időt szánni a Wally’s Weather-re, valamint unokáival tölteni, de tudja, hogy ez még egy ideig várat magára. Azt azonban határozottan el szeretné kerülni, hogy az oldal arca legyen, amit eddig sikerült is. „Nem keresem a nyilvánosságot, mert szeretném, ha szabadon sétálhatnék az utcán anélkül, hogy zaklatnának. Már voltam rádiós interjún, és akkor is elmentem a riporter mellett, aki nem ismerte fel, hogy én vagyok az” – mondta Mr. Brown. „Néha a sorban állva hallom, ahogy az emberek a lapról beszélnek, és fogalmuk sincs, hogy ott állok mellettük. Ez mind hozzájárul a szórakozáshoz.”

